Mūsų šeimos motina, kurią atsimenu, buvo babytė – Adelė Žalkauskaitė, gimusi 1903 metų balandžio 23 d Joniškėlyje. 1926 metais ji ištekėjo už Jono Karaliūno. Taip gimė šeima, kurioje teko didžiulė laimė augti.


Iki vedybų Adelė Žalkauskaitė buvo Joniškėlio dvarininkės Johanos Karpienės kambarine, tada vadinama „pakajavoja“. Ponia skyrė mėgstamai tarnaitei gerą kraitį, iš kurio skrynios ilgai užteko audeklų šeimos drabužiams, patalynei, staltiesėms. Mes su sese vaikščiojome iš Karpienės dovanotų kailinukų persiūtais kailiniais ir gražiomis skrybėlaitėmis, parvežtomis iš Rygos.


Mūsų tėvai po vedybų gyveno senelio Jono Karaliūno pastatytuose namuose. Mamytė, užaugusi našlaite, mokėjo sutarti su anyta, abi labai geros šeimininkės, sodyba visada buvo tvarkinga ir prižiūrėta, sodas pilnas uogų ir vaisių, darže šeima užsiaugindavo pakankamai daržovių, laukeliuose prie namų miežių, kviečių, bulvių. Tvartelyje augino kiaulių, laikė ožką mums pienui ir arklį darbams.


Babytė mokėjo auginti daržovių sėklas, todėl kaimynės dėl sėklų iš anksto sutardavo. Dažnai kaimynės ateidavo ir burokėlių ar kopūstų „rasalo“. Duoną kepdavo namuose kas savaitę, o avižinis ragaišis su ožkos pienu gelbėjo mūsų alkanus pilvukus kai tik užsimanydavome. Koks skanus meduolis laukdavo grįžus iš mokyklos šeštadieniais, kai pamokos baigdavosi anksčiau ir nebūdavo „prailgintos grupės“.

Mama į darbą išeidavo labai anksti, todėl pusryčiams dažniausias patiekalas buvo babytės kepti blynai. Labai gražiai verpdavo megzdavo ir nerdavo ant lentutės. Turiu išsaugojusi jos nertą staltiesę komodai ir komodą, kaip kraitis atkeliavusią į mūsų namus iš Karpių dvaro.


Susirgo gana jauna labai sunkiai. Jos liga buvo paskatas pažinti ir rinkti vaistinius augalus, nes gydėsi jais daug metų. Mirė man studijuojant pirmame kurse šaltą gruodžio mėnesį 1974 metais. Babytės mirtis skaudžiai atsiliepė mūsų šeimai, praradome labai mus mylėjusį žmogų.


Kartais ilgiuosi dienų, praleistų babytės globoje, jos protingų pamokymų, žoliavimo miške, linksmų pasakojimų, jos švelnių paguodžiančių žodžių.


Dabar aš, laiminga keturių anūkų babytė, sveikinu Motinos dienos proga savo dukrą Gintarę, marčią Loretą ir visas visas Motinas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X