Pelkinė puriena „Palagždė“ Caltha palustris

Praeito tūkstantmečio viduryje žiemos būdavo šaltos, gilios, su pūgomis ir speigais. Ledas taip sukaustydavo upes ir ežerus, kad per jį drąsiai galėjai važiuoti automobiliu ir net sunkiu traktoriumi. Mūsų karta dar prisimena garsiąsias Sartų žirgų lenktynes, vykdavusias ant užšalusio ežero. Apsiavę veltiniais, su kailinėmis kepurėmis, kumštinėmis pirštinėmis ir šildančio gėrimėlio buteliuku užantyje, varvindavome nosis į rogėmis lekiančius lenktynininkus. Važiuodavome visa šeima: mama, tėtis, sesuo ir aš. Grįždavome jau vėlai vakare. O namuose laukdavo babytė ir senelis. Mes su lauktuvėmis iš mugės, jie su karštais barščiais ir krosnyje ant žarijų kepta silke.

Labai laukdavome pavasario. Didžiulės storo ledo lytys grūsdavosi polaidžio vandeniu srūvančioje Mažupėje.

O balandžio pabaigoj, vandenims atslūgus, Mažupės krantai pasidabindavo auksu. Pražysdavo mamytės pačios mylimiausios gėlės, kurias ji vadindavo Palagždėmis, – pelkinės purienos. Kiekvieną pavasarį tose pačiose vietose, švariais blizgančiais širdies formos lapais ir stipriais, stangriais, pavasariniu vėju kvepiančiais ir labai ilgai žydinčiais aukso geltonumo žiedais. Tokiais begėdiškai ryškiais ir gausiais dar papilkėjusioje nuo potvynio nuosėdų mažo upelio pakrantėje.

Būtinai pasitikrinkite, ar purienos žolė nesukelia jums alergijos. Tam patrinkite žalią lapą tarp pirštų ir pirštu perbraukite per vidinę riešo dalį. Jei bent kiek paraudo, nerinkite purienos, ji jums netiks.

Renkama pelkinių purienų žolė žydėjimo metu. Būtinai džiovinama ne žemesnėje kaip 50 laipsnių temperatūroje, kad suirtų joje esančios dirginančios, vietinį uždegimą sukeliančios medžiagos.

Purienos žolėje yra anemonino, protaanemonino, kolino, karotino, kvercetino, vitamino C, alkaloidų berberino, izoramnetino, ranunkulino. Žieduose randami troliksantinas ir ksantofilas.

Iš gerai išdžiovintos žolės ruošiamas nuoviras.

Paimkite 1 valgomąjį šaukštą smulkintos žolės, užplikykite 1 litru verdančio vandens ir būtinai pavirkite 5 minutes ant labai mažos ugnies, palikite valandai nusistovėti, nukoškite. Patogiausia nuovirą užsišaldyti ledukų formelėse. Gerkite 30 min. prieš valgį porą ledukų ištirpinę pusėje stiklinės kambario temperatūros vandens 3 kartus per dieną. Tinka esant medžiagų apykaitos sutrikimui, mažakraujystei, impotencijai, migrenai. Galima gerti kosulio palengvinimui. Leduku labai patogu pavalyti saulėje nudegusią, uždegimo pažeistą odą. Peršalus tinka pasiruošti kojų vonelę su 4 – 5 purienos nuoviro ledukais ir druska.

Balandžio mėnuo toks linksmas, nuspalvintas pabudusios gamtos spalvomis, kvapais, paukščių giesmėmis.

Ir ryškiu mamytės numylėtų Palagždžių auksu.

„TĖVIŠKĖLĖ”

Dabar ten plikas laukas

Nebėr nei sodo, nei namų gimtų

Švilpauja vėjas rūstus, nesvetingas

Apie kadaise buvusius namus.

Nebėra Plonės- mylimo upelio

Nebėr purienų, žydinčių gelsvai

Neliko nieko, kas buvo brangiausia

Pradingo tėviškėlė amžinai.

Menu motulė visada dainavo

Apie tėvynės žydinčias lankas

Berželį svyrantį prie tako

Ir šienpjovių linksmas dainas.

Kai sužydėdavo sodely vyšnios

Balti žiedai nuklodavo takus

Linksmi bėgiojom lyg pamišę

Po sodą, pievą, po lankas.

Kaip buvo linksma, kai motulė šaukė

Greičiau vaikai, jau vakarienė aušta

O mes tik skubame kuris

Pagriebs pirmasis šaukštą.

Valerija Karaliūnienė

Dar vienas pavasaris nuplauks atslūgstančiais potvynio vandenimis, supuodamasis ant skaidrių Mažupės bangelių. Nubyrės ir kartu su pavasariu išplauks purienų žiedlapiai. Iki kito pavasario, iki…

Adelė

Viena mintis apie „Pelkinė puriena „Palagždė“ Caltha palustris

  1. rope

    Nuostabūs Žmonės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X