Šią naktelę per naktelę nemigau, nemigau…

Ar miegoti trumpiausią metų naktį?

Keistas klausimas dažnam, kamuojamam nemigos. Žmones guodžiasi, kad negali užmigti metų metus, kad pabunda pamiegoję vos porą valandų ir nebeužminga.

Vaistais užslopintos mintys atima galimybę valdyti vidines proto galias, kaupiasi nebaigti, o dažnai net ir nepradėti darbai, nėra jėgų įgyvendinti svajones. Tarsi laumės rūke išblėsta gyvenimo linksmybės.

– Gal yra žolelių, kad galėčiau ramiai išmiegoti nors vieną naktį?

Kas dieną sulaukiu tokių ir panašių klausimu. Tikrai nebūtina ilgai miegoti kiekvieną naktį. Keturios Mėnulio pilnaties naktys mums duotos sąmoningo gyvenimo pailginimui. Kai aplinkui ramu, kai Žemę apgaubia paslaptinga Mėnulio šviesa, mes galime atlikti tai, ko nepadarėme besisukdami kasdienybės darbų verpete. Pabaikime prieš porą metų pradėtą megzti megztinį vyrui, sutvarkykime papuošalų dėžutę, perdėkime į kitą lentyną vaiko knygas, perskaitykime madingą žurnalą, išvalykime automobilio saloną, pakabinkime paveikslą… Arba išeikime paklajoti į lauką, pabūkime lunatikais ir pasidžiaukime pasauliu, kvėpuojančiu nakties atvanga, pasišnekėkime su naktinėjančiais ežiukais, paūbaukime su naktiniais paukščiais, išsiprauskime rasotoje augalų gaivoje ir tikrai kur nors drėgnoje paupėje ar paežerėje pastebėsime Mėnulio šviesoje baltuojančius naktižiedės žiedelius. Lotiniškas jos pavadinimas Silene – Mėnulio žolė. Tai augalas galintis suteikti ramybę mūsų laikui. Senieji žolininkai lašiukus iš naktižiedės žolės skirdavo nervingumo, šlapimo susilaikymo ir nelaikymo, šlapimo pūslės uždegimo atvejais. Naujausi šio augalo tyrimai leidžia manyti, kad augalo veikliosios medžiagos, kurių dalis yra saponinai ir dervos, palankiai veikia inkstų žievę ir antinksčius, taip reguliuodamos kortikotropinių hormonų išskyrimą. Dažnai kaltiname save dėl per didelio jautrumo, priaugto svorio, sutrikusio apetito. Didžiuliai šiuolaikinio žmogaus gyvenimo poreikiai mūsų smegenis apkrauna pastoviu nerimu. Dėl kylančio kortizolio kiekio kraujyje, kenčia širdis, kraujagyslės, taip pat ir inkstai, didėja gliukozės kiekis kraujyje, auga svoris.

Svajonių apie ramų gyvenimą išsipildymo laukimas bus kur kas paprastesnis, jei nepatingėsite pasirinkti naktižiedės – Silene vulgaris. Šio augalo renkamos visos dalys, lapai turi švelnų vaškinį sluoksnelį, žiedeliai sausoki, jų pūslelės saugo kuokelius ir piestelę, prasiverdamos naktinių drugelių aplankymui. Labai tinka naktižiedės žolę derinti su paprastojo uosio lapais. Arbata iš šių dviejų augalų, sumaišytų lygiomis dalimis bus maloniai karstelėjusio skonio, gaivinanti, raminanti širdį ir gerinanti miegą.

Jauni naktižiedės lapai naudojami salotoms pagardinti. Jie pasižymi pikantišku skoniu, gerai derančiu su salotomis, rauginto pieno sūriu, ryžių patiekalais.

Mano talentingoji marti Loreta pagamina vakarienei nepaprastai skanų rizotto su naktižiedės lapeliais ir krapais. Papuoštas naktižiedės žiedų pūslelėmis, jis ne tik mėgstamas anūkų, bet ir „neina“ į kūną babytei Adelei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X