Kuklios, prisiglaudusios prie šylančios žemės, mėlynais žiedeliais našlaitės sveikina pavasarį.
Prisimenu, kaip su babyte nešėme jų daigų Aleksandrai, į mūsų miestelį gyventi atsikėlusios šeimos Motinai. Naujoje sodyboje pionkės neaugo, o jų arbata nuo seno buvo naudojama vaikų kokliušui, bronchitui, sąnarių uždegimui gydyti.
Gerai prisimenu aukšto ūgio, liesoką, tamsiais plaukais moterį, kuri pasikvietė užeiti, pavaišino sausainiais ir sūriu.
Prieš keletą dienų, sulaukusi garbingo amžiaus, Aleksandra iškeliavo į amžinybę. Saulėtu pavasario taku, nubarstytu pionkių žiedeliais. Į gerojo Dievo rankas. Paliko liūdinčias dukras ir sūnų, didelį būrį anūkų ir proanūkų, daugybę ją pažinojusių, gerbusių, mylėjusių žmonių.
Mūsų ir Aleksandros šeimas siejo ypatingas ryšys. Pokariu mano mama, jos broliai ir seserys liko vieni motinai žuvus nuo stribo kulkos, o tėtį ištrėmus į Vorkutos lagerį. Giminės negalėjo priglobti vaikų, nes juos taip pat vienus po kitų ištrėmė. Vyresnėliai šiaip taip rado prieglobstį pas gerus žmones, o mažąją Aldutę auginti pasiėmė Aleksandros tėvai.
Sunkumai visada parodo, kas yra kas. Dažnai mėgstame sakyti „Geros širdies žmogus“, bet nereikia pamiršti, kad gera širdis ir veiklus protas labai retai dera viename žmoguje. Siaučiant visus naikinančiai nelaimei reikėjo sugalvoti, kaip paaiškinti iš kur šeimoje staiga atsirado dar vienas vaikas, išsaugoti ne tik jį, bet ir saviškius. Aleksandros šeima tai padarė.
Mūsų šeima niekada to nepamirš. Ilsėkis ramybėje gerbiamoji Aleksandra.
Žoliaudami pasirinkime šuninės našlaitės, kurią mūsų kraštuose vadina „pionke“. Šis mažas augalėlis veikliąsias medžiagas kaupia šaknyse, lapuose ir žieduose. Lietuvoje nedaug augalų, žydinčiu tokia purpurine spalva. Juos taip nudažo ypatingos medžiagos – leukoantocianidai ir fenilkarboninės rūgštys – veikiančios spazmolitiškai ir priešuždegimiškai. Lapuose rasti saponinai, vitaminas C, karotinas. Šaknyse ir šakniastiebiuose yra eterinio aliejaus, flavanoidų, steroidų. Taigi visas augalėlis būtinas norint palengvinti atsikosėjimą, sumažinti karščiavimą, pagerinti šlapimo pasišalinimą, sumažinti skausmus.
Šviežiomis šuninės našlaitės sultimis buvo gydomi raupai. Šviežių susmulkintų lapų kompresai buvo dedami ant pūlinių, pūlingų žaizdų, reumato pažeistų sąnarių.
Nuoviru tinka skalauti gerklę sergant sinusitu, angina ar gripu.
1 arbatinį šaukštelį džiovintos smulkintos šuninės našlaitės žolės užplikykite stikline verdančio vandens, pridenkite, kad pritrauktų. Pravėsusiu nuoviru 4 kartus per dieną po valgio gerai pagargaliuokite gerklę, nuovirą išspjaudami.
Korėjiečiai karantino metu pataria kelis kartus per dieną gerai pagargaliuoti gerklę arbata, ją išspjaunant. Vakare galite išgerti porą valgomųjų šaukštų nuoviro po valgio.
Nustatytas raminantis ir nuskausminantis augalo poveikis faringito, bronchito, kokliušo, pleurito, šlapimo pūslės uždegimo, podagros, reumatoidinio artrito atvejais. Augalas šiek tiek nuodingas, perdozavus gali sukelti vėmimą ir viduriavimą. Todėl geriausia pasigaminti švelniai ir saugiai veikiančio sirupo.
Pririnkite 400 g šuninės našlaitės žolės su šakniastiebiais. Švariai nuplaukite, nusausinkite. Susmulkinkite, suberkite į grūstuvę ir pagrūskite, kad išsiskirtų sultys. Nukoškite sultis per tankų sietelį, įmaišykite šaukštą šviežiai spaustų citrinos sulčių ir palikite pastovėti.
Burokine tarka pritarkuokite 100 ml bulvių. Užpilkite 250 ml šalto vandens, įberkite stiklinę balto cukraus. Virkite ant silpnos ugnies 15 min. stipriai maišydami. Nukoškite karštą sirupą į kitą puodą, geriau dvigubu dugnu. Į sirupą supilkite šuninės našlaitės žolės ir citrinos sulčių mišinį ir virkite ant labai silpnos ugnies 10 min. visą laiką maišydami. Dar karštą supilkite į švarų stiklainį ir uždenkite sandariu dangteliu. Užrašykite ant stiklainio, kas jame yra ir kaip naudoti. Laikykite šaldytuve.
Gerkite po pusę arbatinio šaukštelio 4 kartus per dieną 15 min. prieš valgį. Jei kamuoja bronchų spazmai, kosulys, galite papildomai išgerti pusę arbatinio šaukštelio eidami miegoti.

Būkite sveiki,
Adelė