Kas dieną norime sužinoti vis kažką naujo, tikiedamiesi kad žinojimas labai daug ką pakeis. Bet gamta nemėgsta skubėjimo, neatsargumo, aplaidumo. Gamtoje viskas įvyksta tik tam tinkamu laiku.

Žmogus, skubindamas gamtą aria žemę, stato šiltnamius, veisia naujas augalų ir gyvulių veisles. Bet kai pasišneki su daug metų parduotuviniais produktais besimaitinančiais žmonėmis, sužinai kad jie ilgisi tos kreivos babytės darže užaugusios morkos, bulvės iš mėšlu tręšto tėvų daržo, ant žilvičio vytelių užsiraičiusių žirnių.

Meškinis česnakas tikras gamtos vaikas. Pavadinimą gavo dėl rudųjų lokių pomėgio gardžiuotis jo lapais ir svogūnėliais. Dabar, kai Lietuvoje meškos nebeišdrasko augimviečių, meškinis česnakas randamas dažniau. Jis išlikęs labai laukinis, nes sunku priversti šį įnoringą augalą tarpti daržo lysvėje. Todėl aptikus augimvietę miške, vertą ją aptvarkyti, užmesti pūvančių lapuočių šakelių, nes mėgsta purų, kiek šarmingą dirvožemį, kurio niekas nemindžioja. Jei žiedynus paliksite kad sunokintų sėklas, augimvietė gana sparčiai plėsis.

Žalius plunksniškus lapus meškinis česnakas išskleidžia atšilus žemei balandžio pradžioje. Jie pjaunami arba kerpami paliekant kotelius, kad nenukentėtų svogūnėliai ir žiedynai. Lapuose gausu vitamino C, inulino, kvapą suteikia riebiajame eteriniame aliejuje randami sieros junginiai. Taip pat randama vitamino D, karotino, magnio, kalio, mangano, fosforo, geležies, sieros ir vario.

Pasižymi prakaitavimą skatinančiu, kraujavimą stabdančiu, priešsklerotiniu, antiseptiniu ir medžiagų apykaitą gerinančiu poveikiu.

Meškinio česnako lapai labai lepūs, džiovinami dažnai praranda žalią spalvą, tampa lengvučiai, tarsi popieriniai. Todėl patarčiau jų nedžiovinti, o šviežius sutrinti į košelę lygiomis dalimis su medumi. Laikyti tamsiame stikliniame inde (užrašyti pavadinimą) šaldytuve. Gerti po pusę arbatinio šaukštelio 2 kartus per dieną prieš valgį sutrikus žarnyno peristaltikai, esant vidurių pūtimui, podagrai, reumatizmui, C vitamino trūkumui.

50 g susmulkintų meškinio česnako lapų suberti į tamsų butelį, užpilti 300 ml degtinės. Užrašyti pavadinimą. Laikyti tamsioje spintelėje. Gerti po 20 lašų 2 kartus per dieną prieš valgį esant kraujotakos sutrikimui, grybelinei infekcijai, bronchinei astmai, kokliušui, peršalus.

Ypatingai gerai veikliosios meškinio česnako savybės atsiskleidžia ruošiant jo lapus su gyvuliniais riebalais. Aš ruošiu su galvijų lajumi ir kiaulių taukais. Galvijų lajaus žmogaus žarnynas neįsisavina, todėl jis keliauja per visą virškinimo sistemą tarsi sutepdamas stemplės, skrandžio, plonųjų, o svarbiausia storųjų žarnų gleivines, nunešdamas ten augalų veikliąsias medžiagas. Todėl meškinis česnakas paruoštas su riebalais tinka esant gleivinių erozijai, vidurių pūtimui, užkietėjimui, išangės įtrūkimui. Rekomenduoju vartoti po stemplės, skrandžio, žarnyno operacijų, esant gastroezofaginiam refliuksui, netgi bronchitui, kurį dažnai išprovokuoja į trachėją patenkančios skrandžio rūgštys.

Rinkime tausodami, neraukime su svogūnėliais, nes juose mažai veikliųjų medžiagų. Žmogui visiems metams užtenka trijų saujų meškinio česnako lapų.

Turgeliuose dažnai prekiaujama kito česnako -čeremšos – Alium victoralis – lapais. Lapai kiek siauresni ir smailesni už meškinio česnako ir nežinančiam atskirti beveik neįmanoma. Šis augalas neretas ir dažnai vadinamas meškiniu česnaku, pakankamai gerai auga daržuose, bet jo poveikis yra silpnesnis, todėl dozes reikėtų padvigubinti.

O kol miške susirasite ir užsiauginsite savo meškinių česnakų plantaciją, puikiausiai juos pavaduos sėjamasis česnakas Alium sativum. Jei savo neužsiauginote, tikrai rasite parduotuvėje. Naudokite ne tik kaip prieskoninį, bet ir kaip vaistinį augalą. Galite paruošti pagal aukščiau pateiktus receptus, tik imkite du kartus daugiau sutrinto česnako skiltelių negu meškinio česnako lapų.

Sėkmės

Adelė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X