Jau pasnigo. Laikas skaičiuoti kiškius. Prisimenu, kaip vaikystėje rytais bėgdavome į sodą ieškoti sniege įmintų kiškių pėdsakų.

Abi su sese turėjome kiškenų kailinukus. Močiutė neišdirbtą kiškio kailiuką užsidėdavo ant skaudančių strėnų. Lydyti kiškio taukai gelbėdavo ir nuo ausies uždegimo, ir susnargliavus, ir krūtinę užgulus kosuliui. Labai laukdavome kiškio pyrago, manau, kad ir dabar vaikams smalsu, kokio pyrago gaus iš atvykusio svečio ar iš tolimesnės kelionės grįžusio namiškio.

Laikai keičiasi, o kiškiai, nors jų labai sumažėjo, tebegyvena miškų pakraščiuose, nedingo iš vaikiškų pasakų knygelių ir filmukų.

Nuo senų senovės šiaurietiški orai skatino žmones kaupti augalų atsargas ilgai žiemai. Renkant augalus gamtoje gali pasikliauti tik savo rankomis ir kojomis. Iš miško glūdumos ar nuo upės kranto parneštus augalus džioviname vėsioje džiovykloje, kur temperatūra nebūna aukštesnė kaip 50 laipsnių. Taip stengiamės išsaugoti kuo daugiau nepakitusių veikliųjų medžiagų.

Jei tik augalas turi švelnius lapelius ar žiedelius, lietuviai jį sieja su kuria nors kiškio kūno dalimi: kiškio ausytės, kiškio uodegytė, kiškio ašarėlės. Šie pavadinimai ir išrankus kiškio mitybos būdas įkvėpė sukurti gaminius iš gamtinėse augimvietėse rankomis surinktų augalų.

Augalų rinkiniai arbatai: „Kiškis – Galiūnas”  sudėtyje yra – paprastojo uosio lapai, miškinės obels lapai, paprastosios garšvos žolė, juodojo serbento lapai, didžiosios dilgelės žolė, paprastosios kraujažolės žolė, paprastosios žemuogės lapai, blindės žievė, paprastojo lazdyno lapai, paprastojo šermukšnio žievė, paprastojo erškėčio vaisiai, paprastojo šermukšnio vaisiai.

„Kiškio ausytės” sudėtyje yra – paprastojo uosio lapai, blindės lapai, trapiojo gluosnio lapai, paprastosios avietės lapai, juodosios tūbės žolė, pelkinės vingiorykštės žolė, paprastojo šermukšnio vaisiai, šilinio viržio lapai, vandeninės mėtos žolė, trapiojo gluosnio žievė, paprastojo putino žievė, blindės žievė.

„Kiškio ašarėlės” – sudėtyje yra – miškinės obels lapai, kiškio ašarėlių žolė, vandeninės mėtos žolė, didžiosios dilgelės lapai, vaistinės dirvuolės žolė, vaistinio kiečio žolė, vaistinės šventagaršvės žolė, paprastojo šermukšnio vaisiai, pievinės rasakilos žolė, žasinės sidabražolės žolė, paprastosios veronikos žolė, pievinio pelėžirnio žolė, baltojo dobilo žiedai,  puikiojo bijūno žiedlapiai.

„Kiškio uodegytė” – paprastojo uosio lapai, siauralapio gauromečio žolė,  dirvinio dobilo žiedai, paprastojo šermukšnio vaisiai, vaistinės dirvuolės žolė, paprastosios garšvos žolė, vaistinio kiečio žolė, vandeninės mėtos žolė, ankstyvojo šalpusnio lapai, paprastojo perluočio žiedai, blindės žievė, juodalksnio kankorėžiai.

Visi gaminiai praturtinti paprastojo šermukšnio – Sorbus aucuparia L. –Riabina obiknovennaja – vaisiais. Vaisiuose yra cukrų – surbozės, gliukozės iki 3,8 procentų, fruktozės iki 4,8 procentų, sacharozės iki 1 procento. Citrinų, obuolių, vyno rūgščių, sorbitinio spirito, cianinchlorido, karotinoidų ir iki 18 mgprocentų karotino. Taip pat turi karotinepoksido, kriptoksantino, vitaminų C ir P, eterinių aliejų. Vaisiuose gausu mikroelementų: K, Ca, Mg, Fe, Mn, Mo, Cr, Al, Ba, V, Se, Sr, Pb, B, Ni. Sėklose ir žievėje yra glikozido amigdalino.

Vaisiai lengvai minkština vidurius, skatina šlapimo išsiskyrimą, veikia sutraukiančiai, priešuždegiminiai, stabdo kraujavimą, stiprina kraujagysles, gerina kraujo sudėtį. Dėl didelio kiekio pektinų, mažina vidurių pūtimą. Dėl pektino savybių sudaryti drebučius, gerai šalina iš organizmo vidinius ir išorinius toksinus, skatina angliavandenilių pasišalinimą. Sorbitas, esantis šermukšnio vaisiuose, gerai veikia kepenis, šalindamas iš jų riebalus. Nuoviras mažina kraujyje cholesterolį, gydo kepenų ir inkstų akmenligę. Šermukšnio vaisių duodavo žmogui pakramtyti nugaravus smalkėmis.

Paros norma suaugusiam žmogui – 2 valgomieji šaukštai vaisių. Galima plikyti termose, paliekant 4 val., kad pritrauktų, galima išvirti uogienę ir kas dieną suvalgyti 3 arbatinius šaukštelius.

Sutrintus šviežius vaisius galima dėti ant žaizdų. Skatina odos regeneraciją, veikia prieš odos grybelį.

Merginos puošdavosi šermukšnių vaisių karoliais. Bet kada galėjai suvalgyti kartokai saldžią uogelę. Vaisių nuovirui 2 valgomieji šaukštai uogų užpilti 2 stiklinėmis vandens, verdami 10 min. Naudojamas makšties praplovimams nuo grybelinių susirgimų ir po lytinių santykių, siekiant išvengti nėštumo. Klimakso laikotarpiu šermukšnio vaisių nuoviras sumažina karščio pylimą.

Adelė!

X