Rytoj pavasario lygiadienis. Atidarykime langus ir įleiskime pavasarinio oro į namus. Iškvėpkime iki pat plaučių galo, iki diafragmos, kad kuo geriau galėtume įkvėpti gryno oro. Jei ant palangės auga kvapioji pelargonija – Jeronimas, sujudinkime jos lapus ir oras taps kvapus, malonus, svaiginantis.

Nuo seno Lietuvoje per žiemą kambariuose, o vasarą lauko vazonuose auginamas gana trapus augalas, pražystantis švelniais rožiniais žiedais, saugo namus nuo blogo kvapo, uodų ir musių, žmonėms tinka nuo ausies, sinusų uždegimo, peršalimo, odos niežėjimo ar nubrozdinimo. Malonus kvapas padeda nuo įtampos, nuovargio, padeda atsipalaiduoti ir gerai išsimiegoti. Labai tinkamas augalas miegamuosiuose, poilsio kambariuose, galima auginti ten, kur daug dirbate kompiuteriu.

Iškvėpk – įkvėpk. Naujiems įkvėpimams reikia atsiverti, paruošti vietos. Šeimininkės ir šeimininkai gerai žino, kaip lengva kvėpuoti išvalytuose kambariuose, sandėliuose, virtuvėse, garažiukuose. Išnešus senas šiukšles, atsiranda vietos patogiai kurti, dirbti, linksmintis.

Taigi šiomis dienomis pats laikas apžiūrėti kambarinius augalus, juos persodinti, nupurkšti lapus vandeniu ir padauginti ūgliais.

Kvapiosios pelargonijos ūglius nukirpkite, palikdami nuo šaknų apie 15 – 20 centimetrų. Nuskinkite lapus, palikdami po keletą viršūnėse ir patrumpinkite, kad tiktų pamerkti į pusės litro stiklainį įsišaknijimui. Galite sumerkti po 3 į vieną stiklainį. Pastatykite ant palangės. Šaknelės pasirodys po geros savaitės. Kai šaknelės sustiprės, susodinkite į durpinius auginimo puodelius, palaistykite. Lauke galima sodinti orams sušilus, kai žydi alyvos. Mėgsta laistymą ir trąšią puveningą žemę. Iškenčia saulės atokaitoje, bet geriau auginti pusiau pavėsingoje vietoje, ypač prie pavėsinės, sūpuoklių, smėlio dėžės.

Vaistinei žaliavai naudojami lapai. Juose gausu kvapiųjų medžiagų, naikinančių virusus ir bakterijas ore. Šviežiai nuskinto lapo sultis galima naudoti tiesiai į skaudančią ausį, snargliuojantis – į nosį, patepti uodo ar bitės įkandimo vietą.

Jei lapų prisiskynėte apie 100 gramų, pasigaminkite Jeronimo tepaliuką. Lapus sumalkite ir sudėkite į puodą dvigubu dugnu. Užpilkite 1 litrą šalto vandens, įdėkite 100 g grietinėlės sviesto ir lėtai užvirinkite. Tegul paverda 10 minučių. Nukaiskite, padėkite šaltai. Paviršiuje sustingusį sviestą nuimkite, sudėkite į kitą puodą ir pakaitinkite, kad išgaruotų likęs vanduo. Nukoškite į švarų stiklainį, užrašykite etiketę, sandariai uždarykite. Laikykite šaldytuve. Galios 6 mėnesius.

Tepkite ant suskirdusios, nubrozdintos, vabzdžių sugeltos odos, į šnerves, makštį, išangę, ausį nedidelį kiekį tepaliuko. Eidami į lauką vakaroti, kad uodai nekąstų, pasitepkite ir patepkite vaikams kulkšnis, pakinklius, riešus, už ausų.

Mūsų plaučiai kenčia nuo užteršto oro. Tik augalai gali pagaminti deguonies ir sumažinti kenksmingų dalelių kiekį. Įkvėpkite Jeronimo kvapu prisodrinto oro, kai jaučiate, kad prie jūsų kimba virusai ar bakterijos. Jei Jeronimą mylėsite, jis mylės jus ir tikrai suteiks naujo įkvėpimo. Vienintelė vieta kosmose kur lengva kvėpuoti – Žemė. Įkvėpimas aplanko tik Žmogų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X