Iš to vieno miežio grūdo…

Ką žinome apie miežį? Kruopos, alus, ragaišis. Skrudintų grūdų kava, melasa, spiritas.

Kai aplinkui tiek daug ypatingų gydomųjų galių turinčių augalų, paprastutis lengvai auginamas ir gerai didelėse Žemės teritorijose derantis miežis tarsi nublanksta.

Tačiau sveikatos ir mitybos mokslininkų susidomėjimas miežiu padidėjo, kai miežių grūdų buvo rasta vienoje senojoje Egipto kapavietėje moliniame inde ir 100 iš jų buvo pasėta. 3 grūdai sudygo ir išaugino derlių – dvieilius paprastuosius miežius, išsaugojusius genetinį 3000 metų paveldą.

Aš auginu dvieilius miežius ne iš Egipto kapavietės, tačiau labai senovinės dar senelio augintos salyklui gaminti skirtos veislės, kurios pavadinimo jau niekas nebežino. Mieli, ilgais ašutais, mažai derlingi, lyginant su šiuolaikinėmis veislėmis, tačiau labai daigūs, nebijantys jokių gamtos išdaigų. Buvo metų, kai juos nukulti teko rugsėjo pabaigoje, nes dėl lietaus į lauką negalėjo įvažiuoti jokia technika. Varpos nulinko, bet grūdai beveik neišbyrėjo.

Kokia miežio nauda žmogaus sveikatai? JAV Mitybos mokslo ir vitaminologijos žurnalas dar 2002 m Nr. 2 165 – 168 p. paskelbė miežių salyklo arbatos poveikį žmogaus organizmui. Daigintuose miežių grūduose rasta šių biologiškai aktyvių medžiagų: vitaminų A,B,D,E, riebalų iki 3,5 % , baltymų apie 14 %, ląstelienos apie 8%, angliavandenių 76%, gram + bakterijas (tap pat ir Helycobacter pylori) naikinančio junginio, iš kurio sukurtas antibiotikas Gordecinas.Dauno sindromui,Kokia miežio nauda žmogaus sveikatai? JAV Mitybos mokslo ir vitaminologijos žurnalas dar 2002 m Nr. 2 165 – 168 p. paskelbė miežių salyklo arbatos poveikį žmogaus organizmui. Daigintuose miežių grūduose rasta šių biologiškai aktyvių medžiagų: vitaminų A,B,D,E, riebalų iki 3,5 % , baltymų apie 14 %, ląstelienos apie 8%, angliavandenių 76%, gram + bakterijas (tap pat ir Helycobacter pylori) naikinančio junginio, iš kurio sukurtas antibiotikas Gordecinas.

Miežių salyklo arbatos gėrimo poveikis mažinant cukraus kiekį kraujyje sergant diabetu, esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje įrodytas Amerikos mitybos koledžo tyrimais (2008 m birželio mėn. ir 2016 m. rugpjūčio mėn. žurnalai). Taip pat įrodyta, kad miežių arbatos gėrimas padeda nuslopinti apetitą arba jį reguliuoti sergantiems bolimija, nes išvalo organizmą, palengvina riebalinio audinio išnaudojimą energijos gamybai, aktyvina kraujotaką, skatina medžiagų apykaitą, skatina regeneracines organizmo galimybes (Biomokslas, biotechnologija, biochemija 2004 12 p. 68).

Kadangi miežis vienas iš grūdinių augalų, gerai derančių aukštikalnėse, nuo seno buvo pagrindinis maistinis grūdas Tibeto, Himalajų, Kaukazo gyventojams. Armenijoje fermentuotas gėrimas iš miežių grūdų buvo pavadintas vynu. Tibetiečiai iki šiol ruošia campą- skrudintų grūstų akmeninėmis girnomis miežių grūdų tirštą arbatą su jakų pienų ir sviestu, ar net taukais. Toks gėrimas, geriamas su tirščiais, padeda išgyventi sunkiomis žiemomis.

Japonijoje populiari arbata Mugi -cha. Mugi japoniškai miežis. Panašumo su senovės japonų gyvensena galima rasti lietuvių senovėje. Japonai geria Mugi -cha ir šiltą, ir šaltą, tikėdami, kad miežių arbata valo kūną ir mažina stresą.

Svarbu kad grūdai būtų ekologiškai užauginti, juose nebūtų herbicidų ir pesticidų liekanų, nes gerti arbatą reikia bent 30 dienų ir gana dideliais kiekiais. Ją galima pagardinti miežių grūdų cukrumi – melasa. Taip paruošta palengvins atsikosėjimą, palengvins kvėpavimą, sumažins užkimimą.

Nenorėčiau labai smerkti fermentuotų su apyniais miežių grūdų gėrimo -miežinio alaus mėgėjų, tuo labiau, kad jau daug alaus gaminama be alkoholio. Rūgimo metu mielės iš salyklo cukraus pagamina B grupės vitaminų, kurių taip reikia nervų sistemos stiprinimui.

Viduramžiais, kai žmonės nieko nesuprato apie mikrobus, alus buvo geriamas tokiais kiekiais, kiek dabar rekomenduojama gerti vandens – 2 litrai per parą. Vandenį gėrė arkliai, o žmonės bijojo gerti vandenį iš atsitiktinio šaltinio, kad nesuviduriuotų ar neapsinuodytų.

Visos šios miežio grūdo savybės pasireiškia mano gaminamame rinkinyje arbatai „Lieknėk“. Jo sudėtyje yra 6% dvieilio miežio grūdų salyklo – 2 gramai, 3% miežio daigų – 1 gramas kiekvienai mėnesio dienai. Apie avižos grūdų ir kitų šios arbatos sudėtyje esančių augalų gerą poveikį organizmui jau buvo kalbėta, o jei norėsite sužinoti daugiau, tiesiog parašykite man ir paklauskite. Aš siūlau gerti apie 2 litrus arbatos „Lieknėk“ per parą, tuo pačiu metu 3 kartus per dieną prieš valgį išgeriant valgomąjį šaukštą augalų ir medaus tyrės „Visuma“. Išskirtinė gamybos technologija leidžia išsaugoti ne tik vertingiausias augalų veikliąsias medžiagas, bet ir sukuria nuostabų išskirtinį skonį ir poveikį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X