Skarelių paroda „Gėlės mamai … „

Grįždami iš tolimų kraštų ar visada galime parvežti mamai, sesei, sužadėtinei, draugei gėlę? Tikrai galime, jei ta gėlė išsiūvinėta, išausta, atspausdinta ant nedidelio audinio gabalėlio – skarelės.

Nėra pasaulyje šalies, kur nebūtų skarelės.

Kinų imperatoriaus Či Chuan Li 259 – 210 m. prieš Kristų kapą saugantys terakotinės armijos kareiviai ryši kaklaskares.

Garsieji Kašmyro šalikai – PAŠMINA iš šilko ir kašmyro vilnos mišinio, išsiuvinėti dangaus medžiais palmėmis, kiparisais ir smilgomis, pasaulyje vadinamais INDIŠKAIS AGURKAIS, brangumu prilygo kupranugarių bandai.

Senovės Romos imperijos garsiausia skarelė 33 mūsų eros metais Šventosios Veronikos ištiesta Jėzui Kristui, einant kryžiaus keliu nusišluostyti kraują nuo veido, jau viduramžiais atrasta Prancūzijos Abruco miete su Jėzaus veido atvaizdu. Iš čia kilo ABRUSAS – balinto lininio audinio gabalas, puoštas mezginiais ir monogramomis. Ortodoksai juo pridengia ikonas, lietuviai kabina abrūsinę su gražiausiu abrūsu seklyčioje. Dėl kažkokio nesusipratimo jis dabar vadinamas rankšluosčiu, nors į jį niekada niekas rankų nesišluostė.

Prancūzijos karaliaus LIUDVIKO IV -ojo laikais skarelė galėjo kainuoti daugiau, negu nedidelis dvaras. Skarelės buvo ataudžiamos aukso siūlais, siūvinėjamos tikrais brangakmeniais. Prie kitų drabužių segamos brangiomis segėmis, arba sunkūs papuošalai įrišami į skarelės kampus, kad gražiau prigultų.

TOILE DE JONY XVII amžiaus skarelių marginimo būdas kai ant šviesaus audinio daug kartų pakartojami vienspalviai ar dviejų spalvų raštai, tapo tokie paklausūs, kas visos ganyklos aplink manufartūrą budavo nuklotos džiūstančiomis drobėmis.

1711 m. Anglijoje jau pirmosiose karališkose Askoto žirgų lenktynėse damos puikavosi skrybėlaitėmis, o džentelmenai puošėsi kaklaskarėmis, dailiai prisegtomis perlu papuoštu segtuku.

1866 m. Škotijos miestelyje PLAISLEY įkurtas audimo fabrikas, kurio skarelės pagarsėjo sulenkto kipariso – iš Zaratustros rojaus sodo medžio motyvu.

Rusijos ORENBURGO kraštas nuo pat devynioliktojo amžiaus iki šiol garsėja ožkų pūko skaromis. Jei Orenburgo skaros negali praverti pro žiedą – tai ne Orenburgo skara. Ir šiais laikais šių skarų kainos labai didelės.

Devynioliktajame amžiuje milžiniškais šuoliais vystėsi tekstilės pramonė. Daug laiko užimantį rankų darbą keitė audimo ir marginimo staklės. Tobulėjo marginimui naudojami dažai.

Rusijoje savo kašmyro vilnos margintomis skaromis išgarsėjo ir iki šiol veikia PAVLOVO – PASADO skarelių fabrikas. Jomis mėgsta puoštis klajūnai čigonai, todėl šios skarelės labai greitai paplito visame pasaulyje. Rožės ir vadinamieji „indiški agurkai“ atspausdinti ant prabangaus audinio į Lietuvą atkeliavo ne tik iš Rusijos, bet ir siuntiniuose iš Amerikos.

1926 m. Kaune įkurta AB „TEXTILE“, vėliau pervadinta fabriku „KASPINAS“ gamino ne tik skareles, bet išradus nailoną, ir dirbtines kraujagysles, kurias naudojo visos Tarybų Sąjungos angiochirurgai. Deja, vėliau buvo pasirinktos labai brangios dirbtinės kraujagyslės iš užsienio.

Surišta į „VENDZLIUKĄ“ skarelė lydėjo lietuvius ir į Ameriką, ir į SIBIRĄ.

1967 m. BITLAI išpopuliarino „MEILĖS VASAROS“ stiliaus skareles. Prasidėjo džiaugsmingieji HIPIŲ laikai, kur skarelė buvo ir pasiklojama ir užsiklojama.

Kokios buvo mūsų mamų svajonės jaunystėje? Visko trūko, bet kaproninė ar nailoninė skarytė kainavo tik porą rublių ir buvo nedeficitinė. Jei hipiu būti negalėjai, tai už gėlėtos skarelės ryšėjimą tikrai niekas nebaudė.

Sukurti skarelę kiekvieno save gerbiančio dizainerio tikslas. Pasaulyje žinoma keletas skarelių prekės ženklų.

Ne viena garsi firma vardinėmis skarelėmis apdovanoja savo klientus, įvairios draugijos, sąjungos, partijos, sportininkų palaikymo komandos, net baikeriai turi savo skareles.

Skarelė gelbėja moteris po chemoterapijos nuslinkus plaukams, skarele galima pasirišti prie krūtinės kūdikį, apsigobti pliaže ar pridengti kažką nepavykusio balinės suknelės modelyje.

Skarelėje atsispindi visas pasaulis. Nuo siautuligo PAVASARIO žydėjimo iki KALĖDŲ.

Skarelės spalva ir joje pavaizduotas piešinys gali tiek daug reikšti.

BALTA skarelė gobiama ant nuotakos pečių ar ant galvos gedint mirusio kūdikio. Papuošta baltųjų lelijų žiedais simbolizuoja viltį, kilnumą, tyrumą, didingumą.

MĖLYNA – nubarstyta neužmirštuolių žiedeliais – reiškia ištikimybę ir atvirumą.

GELTONA – dažnai išdabinta narcizų žiedais – linki stiprios sveikatos ir prašo pakantumo. Saulėgrąžos žiedas išreiškia susižavėjimą, išdidumą.

RAUDONAS amarilio žiedas liūdija pasididžiavimą, vyriškumą, aguonos – ramybę ir santurumą, gvazdiko žiedais atsiprašome, tulpių – linkime tyros meilės, raudoni rožių žiedai išreiškia aistringą, viliojančią meilę.

ROŽINIAI žiedai išreiškia švelnią meilę ir draugystę.

VIOLETINIAI irisų žiedai skleidžia dvasingumą, tikėjimą, o kukliosios našlaitės dažnai glaudžiasi patikimųjų kardelių bendrijoje.

JUODA skarelė, kaip ir maža juoda suknelė tinka daugeliu gyvenimo atvejų. „ANT JUODO DUGNO“ ryškiausia atsiskleidžia visų gėlių spalvos ir grožis.

Kokią skarelę šiemet padovanosite savo MAMAI. Nupirksite garsaus prekės ženklo parduotuvėje, ar artimiausiame prekybos centre, parvešite grįždami iš darbų Anglijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Olandijoje. Gal stabtelėsite Lenkijoje turgelyje, o gal jau vežate iš atostogų Egipte, Maroke, Graikijoje, Madagaskare? Pasiuntėte greituoju paštu iš Amerikos ar Japonijos? Tikriausia spėsite „išmuitinti“ konteinerį iš Kinijos ir po Lietuvą pasklis plonytės šilko skarytės visoms brangioms moterims.

Jūsų Mamai pati gražiausia bus Jūsų padovanota skarelė. Ir nesvarbu, kokios spalvos, kokiomis gėlėmis nusėta.

Svarbu įteikta su MEILE.”

X