Kas dieną išgirstame apie pavojingas ligas sukeliančius virusus. Kasdienį gyvenimą keičia karantinas dėl Kovid -19 viruso plitimo. Užkrečiamosios ligos visais laikais drastiškai keitė žmonijos gyvenimą. Nuo jų išmirdavo didžioji dalis gyventojų. Sukūrus skiepus žmonija lengviau atsikvėpė, tačiau, kaip matome, neilgam. Rūpintis savo ir savo vaikų sveikata turime mes patys. Kaip visuomet, geriausius sveikatos stiprinimo pagalbininkus rasime mus supančioje gamtoje.

Todėl šį ilgą ir šiltą rudenį raginu prisirinkti kuo daugiau erškėčio vaisių. Užburia šio vaisiaus galimybės padėti žmogaus kūnui. Užtenka suvalgyti keletą uogų, kad būtų patenkinta vitamino C paros norma žmogui. Rauginės medžiagos, kurių gausu erškėtuogės vaisiuose, padeda pašalinti iš organizmo virusus ir bakterijas. Erškėtis – Rosa canina – nepamainomas ne tik vitaminų, bet ir kitų biologiškai aktyvų poveikį žmogaus organizmui turinčių medžiagų šaltinis.

Kadangi erškėčių sukauptos veikliosios medžiagos gerai tirpsta vandenyje, jų vaisių, žiedlapių, lapų, žievės ir šaknų užpilai yra puikaus skonio, malšina troškulį, stiprina žmogaus organizmo atsparumą infekcinėms ligoms. Erškėtis nuo seno vartojamas įvairių šalių liaudies medicinoje. Europoje – inkstų ir šlapimo pūslės ligoms gydyti bei organizmo atsparumui nuo infekcinių ligų didinti. Rusijoje – kraujuojančioms dantenoms gydyti. Tibete – tuberkuliozei gydyti. Kinijoje augalų šaknys vartojamos virškinimui gerinti.


Iš erškėčio vaisių pagamintos arbatos, aliejai, tepalai vartojami kaip profilaktinė priemonė nuo hipo ir avitaminozių, medžiagų apykaitą reguliuojantys, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinantys, cholesterolio kiekį organizme mažinantys preparatai. Kadangi erškėčio vaisiuose esančios aktyvios biologinės medžiagos yra ne tik aliejų, bet ir gliukozės, sacharozės, fruktozės pavidalu, iš jų pagaminti sirupai šalina šlakus, normalizuoja širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, virškinamojo trakto organų, kepenų veiklą.

Erškėčio vaisių sėklose gausu labai tirpaus aliejaus, kuris lengvai ekstraguojamas, ilgai nedžiūstantis ir tirpus tarpląsteliniame skystyje. Todėl žmogaus ląstelės jį lengvai pasisavina ir įsisavina jame esančius polifenolius, flavanoidus ir vitaminus, ypač karotoliną, dar vadinama „GOP“. Karotolinas skatina odos ir kremzlinio audinio ląstelių augimą ir dalijimąsi, todėl vartojamas kaip išorinis vaistas trofinėms opoms, egzemoms ir kitoms odos ligoms gydyti. Juo gydomi negilūs spenelių įtrūkimai, pragulos, dermatozės, negyjančios opos, sanario kremzlės degeneraciniai pakitimai.

Mano gaminamuose augalų rinkiniuose arbatoms erškėčio vaisių yra apie 12 procentų. Arbatos tinka vartoti sergant gastritu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, ypač sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, kepenų ir tulžies pūslės ligomis, inkstų ir šlapimo pūslės akmenlige, hipertonine liga. Labai populiarus augalų rinkinys arbatai (užpiltinei) „999“. Jo sudėtyje esantys 27 augalai pasižymi įvairiomis veikliosiomis savybėmis, išplečiančiomis panaudojimo galimybes.

Erškėtuogių lapai ir žiedai turi fitoncidų, naikinančių mikrobus. Lapų ir vaisiu sirupais gydomas burnos ertmės uždegimas, stomatitas. Šiemet atnaujinau augalų sirupo „Erškėtuogė“ sudėtį, pridėdama trečdalį šaltalankio vaisių sirupo. Šaltalankio vaisiai turi biologiškai aktyvių junginių, veikiančių prieš rūgimo bakterijas, todėl apsaugo sirupą nuo greito surūgimo.

Mano gaminiai su savoje plantacijoje išaugintos Damasko rožės žiedlapiais, lapais ir žieve labai mėgstami jaunų moterų. Augalų rinkinį arbatai „Damasko rožė“ paprasta naudoti, tiesiog užpilant arbatinį šaukštelį miltelių karštu vandeniu. Kadangi Damasko rožė Lietuvoje nesubrandina vaisių, aš pridedu džiovintų erškėčio vaisių, kurie turtingi ląstelienos, gerai išbrinkstančios vandenyje. Todėl siūlau išgerti ir šios arbatos tirščius.

Gamindama aliejų ir kremą su Damasko rožės žiedlapiais, lapais ir žieve pridedu erškėčių vaisių aliejinio ekstrakto, taip praturtindama jų sudėtį provitaminu A, vitaminais E, C, biotinu, kvercetinu, kemferoliu, rutinu, katechinais. Aliejus „Damasko rožė“ puikiai tinka plaukams, odai, nagams. Aš siūlau pasidaryti emulsiją iš 1 valgomojo šaukšto aliejaus „Damasko rožė“ ir 2 valgomųjų šaukštų vandens buteliuke su purkštuku, gerai suplakti prieš pat vartojimą ir, po maudynių vonioje, duše ar baseine, nupurkšti drėgną viso kūno odą ir plaukus.

Kremas „Damasko rožė“ tinka įvairios, net spuoguotos odos priežiūrai, tiek vasarą, tiek žiemą. Galima naudoti vakare, galima plonai patepti veido, rankų odą rytais. Ypač tinka tepti nosies landas, makštį, aplink akis esant sausam patalpų orui šildymo sezono metu, tinka esant odos sudirginimui dėl apsauginių kaukių nešiojimo. Prieš maunantis apsaugines gumines pirštines, nuo kurių kenčia rankų oda ir nagai, tikrai verta patepti kremu riešus ir, kai kremas ištirps, įmasažuoti jį į visą rankų odą ir nagus.

Pasitelkime ypatingas erškėčio galias mūsų sveikatos stiprinimui, saugokime savo gleivines ir odą nuo pažeidimų, sukeltų karantino laikotarpiu būtinų naudoti priemonių. Stiprinkime imunitetą.

Receptas:

Erškėčio vaisiai 500 g

Mineralinis vanduo 100 ml

Sudedame į smulkintuvą ir labai gerai susmulkiname. Supilstome į ledukų gamybai skirtus maišelius ar formeles. Gražūs ledukai gaunasi apvalios formos ledukų maišeliuose. Užrašome etiketę. Sušaldome šaldiklyje. Dedame leduką į arbatos plikymui skirtą metalinį tinklelį – šaukštelį ir užplikome stiklinėje karštu vandeniu. Tinklelis – šaukštelis apsaugos nuo sėklyčių plaukelių, kurie gali sudirginti virškinamojo trakto gleivinę, patekim į arbatą.

Nesirkime

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

X